Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! Слава Україні! Героям Слава! Keep calm. Believe in the Armed Forces Ukraine. Together to victory! Glory to Ukraine! Glory to Heroes!

Словник

субота, 30 листопада 2019 р.

Конкурс «Смішний КОЛОСОК» завітав до нас у гості!
Всеукраїнський конкурс “Колосок” – це можливість стати юним дослідником природи, знавцем глибин світу, відчути себе не просто людиною, а частиною безмежного Всесвіту. А тому, 28 листопада 2019 року у нашій школі відбувся традиційний щорічний Міжнародний природничий інтерактивний конкурс Колосок – осінній – 2019″, метою якого є пропедевтика знань з фізики, хімії та біології. Учасникам конкурсу були запропоновані спеціальні теми:
„Я  фізику („Я  читати  для початкової школи),
„Я  біологію („Я  спостерігати  для початкової школи),
„Я  хімію („Я  досліджувати” – для початкової школи).
 Залученням дітей до конкурсу ми маємо на меті виявити талановитих школярів, поглибити і розширити їх знання про наукову картину світу, залучити до роботи з додатковими джерелами інформації, розвивати у дітей дослідницький інтерес. Участь у Всеукраїнському інтерактивному природничому конкурсі “КОЛОСОК” є ефективним способом популяризації природничих знань школярів, підвищення самооцінки учасників змагань, дає змогу перевірити знання та застосувати їх на практиці. Дітям сподобалися неординарні завдання, тому вони з нетерпінням чекатимуть на результати “Колосок – осінній – 2019″ та участі в нових конкурсах.



Бажаємо успіху та найкращих результатів!

понеділок, 25 листопада 2019 р.

Тема "Травлення" 8 клас
Тестування  з теми "Травлення"
Запрошую учнів 8 класу взяти участь у тестуванні з теми "Травлення".
1. Перейдіть за посиланням
2. Вкажіть своє прізвище і ім'я
3. Пройдіть тестування.
4. Надішліть результати.
5. Перевірте свої результати.
Бажаю успіхів!

Тема "Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності" 6 клас

Запрошую учнів 6 класу взяти участь у тестуванні з теми "Одноклітинні організми".
1. Перейдіть за посиланням
2. Вкажіть своє прізвище і ім'я
3. Пройдіть тестування.
4. Надішліть результати.
5. Перевірте свої результати.
Бажаю успіхів!
Тестування посиленої складності.
Перейдіть за посиланням
Навчальний фільм з теми: "Будова  і функції рослин"! 6 клас

 Джерело: НМЦ!

пʼятниця, 22 листопада 2019 р.

Зупинись! Прочитай! Задумайся!!! 
Кожний біологічний вид має право на існування та етичне ставлення до себе та собі подібних!

 активістка ПЕТА Хізер Міллс!

четвер, 21 листопада 2019 р.

Міжнародна природознавча гра «Геліантус» - 2019!
   Щороку  учні Поршнянської філії I – II ступенів – закладу дошкільної освіти опорного закладу загальної середньої освіти I – III ступенів імені Героя України Миколи Паньківа Солонківської сільської ради беруть участь у Міжнародній природознавчій грі «Геліантус», мета якої зацікавити учнів до вивчення природничих наук. Діти вчаться бути спостережливими, аналізувати  явища природи, робити висновки, проводити досліди, уявляти  себе невід’ємною частиною природи. Ось і цього року, 19 листопада, учні нашої школи стали учасниками цієї гри. Координатор гри –  учитель біології та хімії Іванець Володимир Миколайович. Об’єктами гри «Геліантус» – 2019 стали:
-  Велике і маленьке;
- Всередині і ззовні;
- Світле і темне;
- Було і буде. 
   Цей конкурс – чудова можливість для саморозвитку. Запитання побудовані так, що в них криються підказки для відповіді – треба лише вдумливо читати. Подобається те, що запитання творчого, а не репродуктивного характеру, і що самі запитання несуть чимало цікавої нової інформації! Будемо і надалі підвищувати рівень своїх знань разом з «Геліантус» і залучатимемо до нього ще більше учнів. Бажаємо успіхів та гарних результатів!)






неділя, 17 листопада 2019 р.

Казкотерапія на уроках біології!
Екологічна казка
«У пошуках квітки щастя»


 У королівстві Біос надзвичайна подія – святкування з нагоди утворення нової компанії « Природа плюс ». На святкування запрошені вельмишановні гості: представник департаменту водних ресурсів – Літос, повітряних просторів – Атмос та їхні підлеглі. Але святковий настрій всіх гостей був зіпсований черговою пліткою, що буцімто директор компанії зовсім не цікавиться справами захисту природи, а заклопотаний власними інтересами. Ця чутка дійшла і до поважної дами – королеви Екос. Недовго думаючи, вона вирішила особисто зустрітися з директором компанії, щоб з׳ясувати всі нюанси цієї справи. По дорозі до кабінету директора, Екос розкидала довкола себе чудові квіти, наповнила атмосферу їх п׳янким ароматом, щиро обдарувала всіх присутніх сяйвом сонячного світла. У кабінеті директора компанії королеву зустрів Вейс, молодий чоловік років 25. Він люб׳язно прийняв гостю. Між ними зав׳язалася розмова. Чи правда, що ваша компанія, надівши маску захисниці природи, керується лише матеріальними інтересами? – відразу ж запитала королева. Дивлячись з якого боку подивитись. Нині природа не головне, – відповів Вейс. – Сьогодні набагато важливішими є чудеса техніки, надпотужні машини, новітні технології.
Королева зрозуміла, що цього молодого і самовпевненого чоловіка не переконають ніякі аргументи. Припущення Екос розвіяла чарівна білявка, яка квапливо зайшла до кабінету. Це була наречена Вейса – Едель. Зі сторони було помітно, що чоловік кохає її. А як відомо, кохання творить дива, змушує переосмислювати свої погляди і своє життя. Королева Екос вирішила провчити зухвальця. Легким помахом чарівної палички вона перенесла закоханих людей на гірські вершини безлюдного острова, розлучивши їх глибоким проваллям. Щоб зустрітися із своєю коханою, Вейсу потрібно було подолати цю перешкоду. Вейс усвідомлював безнадійність ситуації, в яку він потрапив. Всі багатства світу він ладен був віддати, щоб зустрітися з нареченою, але навкруги нікого не було, хто міг би йому допомогти. Лише в небесній висоті виднілися птахи – хижаки, в провалі вирувала бурхлива гірська річка, над урвищем схилилось одиноке старе дерево, висока трава обіймала йому ноги, квіти похилили свої голівки до землі. Довкола стояла німа тиша. У відчаї Вейс опустився на зелений килим трави під деревом, пильно вдивлявся на інший бік прірви в надії побачити кохану Едель. Невідомо скільки часу просидів чоловік, аж ось старе дерево спустило свої руки-віти до його обличчя, обняло за плечі і заговорило людським голосом:
Я старе одиноке дерево. Мені відомі твої почуття. Я готове стати тобі в пригоді, але потрібно, щоб і ти допоміг мені. – Від такої пропозиції у Вейся загорілися очі, а дерево продовжувало далі: користуючись моїм віком і моєю добротою в корі у мене поселилось багато комах-шкідників та їх личинок. Чимало шкоди завдають мені ці паразити. Зовсім виснажили мене. Я стало кволим і безпомічним. Зарадь моїй біді і я тобі в пригоді стану. Вейс відправився у пошуки птахів – санітарів. Довго ходив він чи ні, аж ось почув такий знайомий барабанний стукіт дятла. На пропозицію чоловіка оглянути  хворе дерево дятел відповів:
Наше сімейство з радістю пристало б на твою пропозицію, але у дуплі самотнього велетня живе страшний звір – змія. Вона знищує наші яйця і пташенят – діточок наших. Допоможи нам позбавитись цього ворога і ми тобі в пригоді станемо. Усвідомлюючи свою безвихідь, Вейс повернувся до старого дерева, знайшов змію і розповів їй свою історію. Виявилося, що не така вона вже й зла, як про неї говорять. Колись давно я попала в цупкі кігті сокола, – говорила вона. – До самого неба здійняв він мене, несучи до свого гнізда. Я намагалась звільнитись з його смертельних обіймів. Мої старання не були марними. З небесної високості я падала додолу. Розбитись об землю мені не дало це дерево, яке впіймало мене своїми руками – гіллям. Впродовж багатьох років ми живемо разом, радіючи сонцю, новому дню і безмежно сумуючи за своїми рідними. Я готова допомогти тобі, але для цього виконай моє прохання. Віднеси мене у темний гай, бо я вже стара стала і самотужки мені туди не дістатися. А поруч із моїм покровителем – деревом посади ліс. Тоді всі твої проблеми будуть вирішені, – продовжила змія.
Виконавши всі побажання своїх доброзичливців, Вейс помітив, як змінилося все довкола. Весело защебетали пташки, розпустилися квіти, піднявши свої голівки до сонця, зашелестіло листям старе дерево, ожила комашня в шовковистій траві, бджілки квапливо перелітали з квітки на квітку, метелики тріпотіли своїми крильцями у повітрі, настояному на п׳янкому ароматі квітів. Незбагненна краса оточувала все довкола. Вейс зрозумів, що нічого подібного він не відчував і не бачив до цього часу, збагнув, як багато втратив у своєму житті. Старе дерево схилило свої віти, проклавши Вейсу шлях на протилежний бік провалля. Серед цієї неповторної краси молодий чоловік побачив свою наречену. Після тривалих випробувань воз׳єднались люблячі серця, а на місці їхньої зустрічі виросла квітка щастя едельвейс ( Едель і Вейс).

Відтоді в королівстві Біос відбулися дивні зміни. Компанія «Природа плюс» зайнялася вирішенням питань захисту довкілля. Вейс після пережитих перипетій відчув себе безмежно щасливим, адже одержав від долі все необхідне для щастя: улюблену справу, прихильність королеви Екос, прекрасну Едель, вірних і безкорисливих друзів. Любов до рідних, до близьких, любов до всього живого відкрила шлях до істини. Хай у всіх нас складається все так чудово. Але це досягається не завжди легко. То ж навчайтесь, пізнавайте світ, бережіть матінку – природу, тварин – друзів своїх менших, і тоді вони стануть вам у пригоді, а квітка щастя – едельвейс осяє ваш життєвий шлях.

четвер, 14 листопада 2019 р.

Біологічна казка « Подорож молекули кисню по організму людини» до теми « Дихання» ( 8 клас)!

Молекула кисню вільно плавала в повітрі, насолоджуючись останніми осінніми променями сонця. Раптом вона відчула сильний поштовх і була затягнута в темну волохату камеру носової порожнини. Там було темно і страшно, тому Молекула захотіла якомога швидше покинути це місце. Вона побачила світло і почала рухатися в напрямку до нього. На протязі всього шляху через глотку, гортань та трахею її ніжно супроводжували і погладжували м’якенькі ворсинки, а рух був швидкісним, як на перегонах, через слизьку поверхню тунелю, в який вона потрапила. Через короткий час Молекула кисню потрапила в невеличку світлу кімнатку-альвеолу. Поруч з нею штовхалися такі ж самі подружки молекули, яким було дуже тісно в обмеженому просторі Нашій Молекулі хотілося свободи і вона протиснулася у проміжок між клітинами і потрапила в рідину, ніби плюхнулась в широке море. Навколо неї, ніби айсберги, плавали чудернацькі клітини, які були зайняті своєю роботою. Аж ось одна з них посміхнулася мандрівниці і запропонувала подорожувати разом. Це був красунчик Еритроцит. Він показав Молекулі кисню практично весь організм. Вони разом мандрували аж до кінцевої станції подорожі - до клітини. Втомившись Еритроцит запропонував тут Молекулі кисню відпочити. Вона зрозуміла, що назад уже їй не повернутися, а щоб подорож не була марною, віддала свою енергію організму людини.

понеділок, 11 листопада 2019 р.

А чи знаєш ти ці екзотичні овочі та фрукти?
 Авокадо
Авокадо – це вічнозелена рослина, яку вирощують в Латинській Америці і деяких регіонах Африки та Ізраїлю. Плід містить велику кількість вітамінів, залізо, мідь, калій. Завдяки вітаміну В6 та Е авокадо поліпшує стан шкіри, запобігає старінню, позбавляє від депресії, покращує роботу серця і має протизапальну дію. На вигляд авокадо темно-зеленого кольору з жорсткуватою шкіркою, м’якоть – масляниста, салатового або жовтуватого кольору з легким горіховим смаком. Плід має одну велику кісточку посередині. Авокадо використовують у приготуванні суші та багатьох стравах мексиканської кухні. Також із нього готують смачні соуси, закуски, салати і навіть десерти.


Манго
Манго – вічнозелене дерево, поширене в багатьох країнах світу, зокрема Індії, Мексиці, США, на Карибських островах, у Австралії, країнах Азії. Фрукти вагою до 2 кілограмів, ззовні червонуваті з жовтими і зеленими розводами, м’якоть жовта, дуже солодка на смак і волокниста, але це вже залежить від зрілості фрукта. Містить велику кількість вітаміну А, С, В1, В2 і вуглеводів. Покращує зір, сприяє поліпшенню імунітету, допомагає схуднути та захищає від застудних захворювань. Чудово смакує в фруктових салатах, з нього виготовляють джем, морозиво, лікери.


Карамбола
Карамбола, вона ж тропічна зірка і старфрут. Дуже красивий фрукт, який у розрізі має форму зірки, вирощують на Шрі-Ланці, в Індії та Індонезії. Карамбола містить вітамін С, бета-каротин, залізо, фосфор і багато інших корисних елементів. Завдяки ним цей екзотичний фрукт покращує роботу серцево-судинних органів, знижує кров’яний тиск, сприяє схудненню, допомагає при авітамінозі, покращує стан шкіри та волосся. Сік тропічної зірки знімає спрагу і може врятувати від похмілля, тримає організм в тонусі. На смак карамбола кисло-солодка і нагадує поєднання яблука та аґрусу. У країнах Азії цей фрукт використовують у приготуванні риби та у фруктових салатах та джемах. А завдяки красивій формі зірочки – це ще й чудова прикраса для десертів та напоїв.


Каперси
Каперси – це нерозкриті бруньки квітів вічнозеленого чагарнику «капара», який поширений у Європі, Індії, Північній Африці, Північній Америці. Містять велику кількість хлорофілу, який є чудовим природнім антиоксидантом, також багаті на цинк, залізо, натрій, йод. Завдяки вмісту великої кількості корисних речовин каперси покращують імунітет, стан нервової системи, захищають шкіру і мають протизапальну дію. На смак каперси терпкуваті і кисло-солоні, з легкою гостринкою. У їжу найчастіше вживаються в маринованому вигляді, як доповнення до салатів, супів, рибних і м’ясних страв, а також є основною складовою соусу «тартар».


Маракуя
Маракуя поширена у країнах з тропічним і субтропічним кліматом, містить велику кількість вітаміну С, заліза і багато корисних мікроелементів. Тому її рекомендують вживати для покращення імунітету, при застуді і грипі, для поліпшення роботи серцево-судинних органів, нормалізації роботи кишечника. Фрукт округлої форми, розміром до 10 сантиметрів у діаметрі, темно-фіолетового кольору і гладенькою шкіркою. Усередині прозора м’якоть з їстівним насінням, на смак кисло-солодка, дуже соковита, з неперевершеним ароматом. Маракуя використовується у фруктових салатах, у приготуванні желе, різноманітних напоїв, солодких соусів та йогуртів.


Фейхоа
Плід вічнозеленого дерева, яке росте в субтропічному кліматі Нової Зеландії, Сицилії, Бразилії, Криму, Вірменії, Уругваю. Містить велику кількість вітаміну С і йоду та багато корисних елементів, які допомагають при авітамінозі, покращують імунітет, нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, тонізують організм і допомагають скинути зайву вагу. Плід фейхоа має видовжену форму, зовні темно-зеленого кольору, а в середині м’якоть має бути прозорою, якщо плід дозрілий. На смак м’якоть нагадує поєднання суниці, ківі та ананаса. Використовують фейхоа в салатах, соусах та різноманітних десертах – в пудингах, джемах і пирогах.


Тамарілло
Тамарілло росте на невисоких деревах, які вирощують у Новій Зеландії, Китаї, Індії та Австралії. Містить велику кількість вітаміну А, В6, С, а також калій, кальцій, цинк. Чудово тонізує організм, запобігає старінню шкіри, покращує стан нервової системи, зміцнює імунітет, сприяє схудненню. Росте гронами, по 12 плодів у кожній. На вигляд подібний до помідора, проодовгуватої форми до 10 сантиметрів. Колір шкірки від фіолетового, червоного аж до жовтого. М’якоть жовто-оранжева, м’яка, солодка з терпким присмаком, нагадує поєднання аґрусу, сливи і томату. Використовують тамарілло у приготуванні м’яса, супів, салатів, соусів, десертів і різноманітних напоях.


Кокос
Кокос росте на кожному узбережжі у тропічному кліматі. Він містить велику кількість вітаміну С, В, залізо, кальцій, магній, жирні олії. Тому він покращує циркуляцію крові, знижує рівень холестерину, покращує стан шкіри і волосся, нормалізує травлення, зміцнює імунітет і чудово тонізує організм. На вигляд це великий горіх у діаметрі до 30 сантиметрів, з міцною коричневою шкаралупою, білою м’якоттю і прозорою кокосовою водою. М’якоть кокоса білосніжна, масляниста і трішки солодкувата, а вода має кисло-солодкий смак. До речі, кокосове молоко – це штучно створений напій, який виготовляють із м’якоті кокоса і води. Використовують кокос найчастіше у випічці, фруктових салатах, напоях і різноманітних десертах.


 Пітахайя червона (драконів фрукт)
Драконів фрукт вирощують у Південно-Східній Азії, США, Австралії. Це низькокалорійний фрукт, який містить вітаміни В, С, Е, а також кальцій, фосфор, залізо. Пітахайя зміцнює нервову систему, покращує роботу серця, зміцнює імунітет, позбавляє від депресії, регулює рівень цукру і допомагає скинути зайву вагу. На вигляд це червонуватий фрукт, який має гладеньку шкірку і весь вкрити видовженими листочками. А всередині м’якоть може бути червоного або білого кольору з дрібненьким чорним насінням, яке нагадує мак. На смак пітахайя соковита і дуже ароматна, нагадує поєднання груші та ківі. Використовують у приготуванні фруктових салатів, морозива, джемів, соусів, желе та освіжаючих напоїв.


 Фізаліс
Фізаліс вирощують у багатьох країнах, зокрема на півдні Азії, Європи, в Південній та Центральній Америці. Містить велику кількість вітамінів А, групи В, органічні кислоти. Фізаліс допомагає позбутись головного болю, зміцнює нервову систему та імунітет, запобігає виникненню ракових пухлин, нормалізує роботу серцево-судинної системи, бореться з різноманітними алергіями, тримає організм у тонусі. На вигляд фізаліс нагадує паперовий китайський ліхтарик, тому що має навколо ягоди чохол, який висихає, коли плід дозрів. Кругла оранжева ягода на смак кисло-солодка, нагадує поєднання полуниці із соком лимона. Використовують фізаліс як у свіжому так і в сушеному вигляді, для приготування різноманітних салатів, соусів, джемів, десертів і навіть для виготовлення цукерок.


 Гуайява (гуава)
Гуайява – плід вічнозеленого дерева-чагарника, яке росте в усіх тропічних країнах. Містить величезну кількість вітаміну С, а також А, В, Е, калій, кальцій, магній, залізо, селен. Нормалізує тиск, покращує роботу серця, зміцнює імунітет, допомагає позбутися депресивних станів та нервових розладів, володіє протизапальною дією. Плоди гуайяви грушоподібної форми до 15 сантиметрів, світло-зеленого кольору, з тонкою гладенькою шкірочкою, а м’якоть соковита, біла з жовтуватим або червонуватим кольором та жорстким насінням. Аромат легкий, нагадує цедру лимона. На смак це кисло-солодкий фрукт, нагадує полуницю з грушею. Його можна їсти зі шкіркою і насінням, а можна очищати. Використовують у салатах, желе, соусах, сиропах і навіть як гарнір до м’ясних страв.


Гранаділла
Це деревовидна ліана, яка поширена в Центральній і Південній Америці. Містить вітаміни А, С, залізо, фосфор і багато клітковини – завдяки цим корисним елементам допомагає боротися з безсонням, покращує роботу серцево-судинної системи, поліпшує зір. Дуже корисний фрукт для вагітних та годуючих матерів, оскільки сприяє виробленню материнського молока. Гранаділла має плід округлої форми з гладенькою, тонкою, оранжевою шкірочкою, м’якоть прозорого кольору з насінням, яка трішки нагадує аґрус. Смаком подібна до маракуйї, але без кислинки, дуже солодка. У кулінарії використовується для приготування десертів, фруктових салатів, желе, йогуртів, напоїв, соусів та сиропів.


 Пепіно
Пепіно, або солодкий огірок – це вічнозелений чагарник, який вирощують у Новій Зеландії, Чилі та Перу. Містить вітаміни А, групи В, С, РР, велику кількість калію, залізо, каротин та багато інших корисних елементів. Пепіно допомагає в регуляції кров’яного тиску, корисний при діабеті та при захворюваннях щитовидної залози, тримає організм у тонусі. За формою пепіно може бути подовгастим або круглим, жовтого або кремового кольору з темно-фіолетовими прожилками. М’якоть кремового кольору, дуже соковита і на смак нагадує поєднання солодкої дині, груші, лимона та огірка. Використовують його для компотів, супів, різноманітних десертів та соусів, його навіть консервують.


Кумкват
Маленькі апельсинчики, які вирощують в США, Японії, Південно-східній Азії, Близькому Сході і Південній Європі, дуже часто зустрічаємо на прилавках супермаркетів. Цей фрукт багатий на вітаміни, мінерали і ефірні олії, які знімають запальні процеси, захищають від застудних захворювань, запобігають виникненню депресивних станів, зміцнюють імунітет, сприяють швидкому схудненню. Кумкват можна їсти разом із шкіркою, тому що вона солодка, а смаком він схожий на кислий мандарин. Використовують його у приготуванні джемів, фруктових салатів, соусів, чудово поєднується із м’ясом. Слугує цікавою і оригінальною прикрасою різноманітних страв, з нього роблять цукати і просто вживають у сирому вигляді.


 Черімоя
Фрукт черімоя вирощують у Південній Африці, Австралії, Індії і на Середземномор’ї. Містить велику кількість вітаміну С, В, кальцій, цинк та багато інших корисних речовин. Завдяки такому вмісту вітамінів покращує обмінні процеси в організмі, захищає від грипу та застуди, зміцнює імунітет і нервову систему. Плід черімоя має форму серця, світло-зеленого кольору з сегментованими наростами на шкірці. М’якоть білого кольору, кремоподібна за структурою, з великим насінням, яке не можна їсти. На смак нагадує поєднання кокоса, полуниці, манго і банана. Використовують у приготуванні морозива, фруктових салатів, йогуртів, різноманітних десертів та напоїв.


 Мангостан
Мангостан – це плодове, вічнозелене дерево, яке росте лише у вологому екваторіальному кліматі. Він багатий на вітаміни С, Е, В1, В2 та мікроелементи кальцій, калій, магній, цинк, натрій. Цей фрукт вважається найкращим антиоксидантом, який володіє протигрибковими властивостями і здатен запобігати мутаціям ДНК. Він нормалізує роботу серця і нервової системи, запобігає виникненню онкозахворювань, зміцнює імунітет. Мангостан має округлу форму діаметром до 8 сантиметрів, з міцною і товстою неїстівною шкіркою темно-фіолетового кольору. М’якоть фрукта біла, дуже соковита і масляниста, розділена на сегменти. Ніжний на смак, кисло-солодкий фрукт володіє тонким ароматом. Мангостан використовують у приготуванні фруктових салатів, желе, морозива, але найчастіше його вживають у свіжому вигляді.

субота, 9 листопада 2019 р.

Біологічна казка « Як дощовий черв'як листа писав»!
  Тема « Кільчасті черви»  ( 7 клас)


   Дощовий черв'як закінчив роботу, проліз у свою найнижчу нірку і почав готуватися до зими. Він гарно попрацював улітку: розпушував грунт на своїй улюбленій клумбі, робив ходи, щоб вода і повітря краще надходили до коренів рослин, перемішував грунт з перегноєм. А перед тим, як заснути, вирішив написати листа своєму троюрідному братові - австралійському Земляному черв'яку.
   І ось що написав Дощовий червяк: « Привіт, друже! У вас в Австралії зараз, мабуть, тепло, а у нас настала осінь. Грунт став холодним і я вже не можу працювати , адже температура мого тіла залежить від температури навколишнього середовища. До того ж рослини, за якими я доглядаю, також засинають на зиму. Я помітив, що чим краще я розпушую грунт, тим кращі в мене рослини, Надсилаю тобі у конверті засушену улюблену квітку. Влітку я ходив допомагати своїй бабусі, яка працює на городі одного фермера. Якби ти бачив моркву, що виросла там!!!
   На жаль, люди не завжди розуміють, що ми їм допомагаємо. Мій сусіда з картопляного поля розказував, як потруїлися наші родичі після того, як Людина обприскала рослини хімікатами.
   А нещодавно пройшов сильний дощ, і мої нірки залила вода. Я мало не задихнувся, ледве встиг вилізти на поверхню. Думав, що небезпека позаду , але тут мене мало не з'їв Грак, що  сидів на сусідньому дереві, але я вчасно сховався під каменем. Я тобі трішки заздрю, адже тобі легко дурити пташок - ти досить довгий і вони думають, що ти - змія. 
Що ж , пиши мені про своє життя. Чекаю, Прощавай до весни.» Опустивши листа до поштової скриньки, Дощовий черв'як заснув.
Запитання до казки:
1. Яку роль відіграють дощові черв'яки в природі?
2. Як зимують дощові черв'яки?
3. Що ви знаєте про австралійського Земляного черв'яка?
4. Чому цих черв'яків треба охороняти?

четвер, 7 листопада 2019 р.

Біологічна казка як засіб пізнання і розвитку творчості.
Біологічна казка « Хто я?»  до теми « Евглена зелена» ( 6 клас)
   У прісній воді ставка плавала невелика істота. Вона була такою маленькою, що побачити її без мікроскопа було неможливо. ІІ одна клітина мала трохи заокруглений передній кінець, з якого , як чубчик, стирчав довгий  джгутик Задній кінець був загострений, а в центрі виднілося велике ядро. Тваринка мала пульсуючі вакуолі біля джгутика, зелений хроматофор і яскраве червоне світлочутливе вічко. ЇЇ звали Евглена зелена. Вона дуже пишалася своїм світлочутливим вічком. Щоправда, ним не можна було роздивитися усю красу рідної водойми, але розрізнити світло і темряву вдавалося.
   А Евглена дуже любила світло. Як тільки вона його відчувала, починала швидко і радісно крутити джгутиком і пливти в напрямку до нього. На світлі, здійснюючи процес фотосинтезу, вона утворювала поживні речовини, і настрій у неї  ставав чудовим і кортіло мандрувати. Одного разу Евглена запливла так далеко, що жоден промінчик світла не освітлював темряви. Вона злякалася, але не розгубилася. Спочатку використала поживні речовини, які завжди, про всяк випадок, ховала в організмі, а потім почала вбирати необхідні речовини з води через мембрану клітини.
   Бліда, засмучена та голодна, знову і знову шукала Евглена якийсь, хоч маленький, промінчик світла. Через деякий час вона знайшла таки місце, залите сонячним світлом, і знову стала веселою, але тут їй на думку спало цікаве запитання « Якщо я здійснюю фотосинтез, значить я – рослина. Але ж у темряві я  харчувалася готовими поживними речовинами, як тварина. Хто ж тоді я?» Довго думала над запитанням Евглена зелена, але її організм – клітинка не зміг дати відповіді на це запитання.


 Запитання до казки:
1.Із скількох клітин утворене тіло Евглени?
2.Яка будова її клітини?
3.Як живиться Евглена на світлі і в темряві?
4.Чому Евглена не змогла знайти відповіді на своє запитання?

вівторок, 5 листопада 2019 р.

субота, 2 листопада 2019 р.

Цікаві емоційні зачіпки для веселих уроків біології!

Учитися потрібно весело! — писав Анатоль Франс — Мистецтво навчання — це мистецтво пробуджувати в юних душах допитливість, а потім задовольняти її. А здорова жива допитливість буває лише при гарному настрої... Щоб перетравити знання, слід ковтати його з апетитом».