Біологічна казка як засіб пізнання і розвитку творчості.
Біологічна казка « Хто я?» до теми « Евглена зелена» ( 6 клас)
У прісній воді ставка плавала невелика істота. Вона була такою маленькою, що побачити її без мікроскопа було неможливо. ІІ одна клітина мала трохи заокруглений передній кінець, з якого , як чубчик, стирчав довгий джгутик Задній кінець був загострений, а в центрі виднілося велике ядро. Тваринка мала пульсуючі вакуолі біля джгутика, зелений хроматофор і яскраве червоне світлочутливе вічко. ЇЇ звали Евглена зелена. Вона дуже пишалася своїм світлочутливим вічком. Щоправда, ним не можна було роздивитися усю красу рідної водойми, але розрізнити світло і темряву вдавалося.
А Евглена дуже любила світло. Як тільки вона його відчувала, починала швидко і радісно крутити джгутиком і пливти в напрямку до нього. На світлі, здійснюючи процес фотосинтезу, вона утворювала поживні речовини, і настрій у неї ставав чудовим і кортіло мандрувати. Одного разу Евглена запливла так далеко, що жоден промінчик світла не освітлював темряви. Вона злякалася, але не розгубилася. Спочатку використала поживні речовини, які завжди, про всяк випадок, ховала в організмі, а потім почала вбирати необхідні речовини з води через мембрану клітини.
Бліда, засмучена та голодна, знову і знову шукала Евглена якийсь, хоч маленький, промінчик світла. Через деякий час вона знайшла таки місце, залите сонячним світлом, і знову стала веселою, але тут їй на думку спало цікаве запитання « Якщо я здійснюю фотосинтез, значить я – рослина. Але ж у темряві я харчувалася готовими поживними речовинами, як тварина. Хто ж тоді я?» Довго думала над запитанням Евглена зелена, але її організм – клітинка не зміг дати відповіді на це запитання.
Запитання до казки:
1.Із скількох клітин утворене тіло Евглени?
2.Яка будова її клітини?
3.Як живиться Евглена на світлі і в темряві?
4.Чому Евглена не змогла знайти відповіді на своє запитання?