Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! Слава Україні! Героям Слава! Keep calm. Believe in the Armed Forces Ukraine. Together to victory! Glory to Ukraine! Glory to Heroes!

Словник

пʼятниця, 31 травня 2019 р.


Всесвітній день без тютюну (31 травня)!
  Вживання тютюну у значній мірі складає серйозну загрозу для майбутнього людства. Щорічно від тютюну гине 3 млн. людей.
При збереженні тенденції збільшення курців в 2020 – 2030 рр. кількість померлих буде складати 10 млн. на рік, із них 70 % буде припадати на країни, що розвиваються. Таким чином через 30 років число людей, які помруть від куріння в країнах, що розвиваються, буде перевищувати кількість смертей від СНІДу, туберкульозу, ускладнень при пологах разом взятих. Проблема тютюнокуріння в Україні залишається вкрай напруже-ною. За підрахунками ВООЗ очікується, що в 2020 р. в Україні вживання тютюну спричинить більше смертей. Тютюн є фактором ризику більше ніж 25 хвороб, які складають майже 75 % структури смертності населення в Україні. Жодна хвороба (навіть СНІД), не завдає такої значної шкоди здоров'ю, як куріння. За останні 3 роки ця звичка призвела до загибелі в Україні більше ніж 150 тис. осіб щорічно. З курінням пов'язані великі економічні збитки як для окремих осіб, так і для держави, зокрема, через зниження продуктивності праці внаслідок частої відсутності на робочому місці курців, знижену працездатність, втрати робочої сили в результаті більш високої смертності у допенсійному віці, збільшення витрат на медичну допомогу, обумовлену захворюваннями, які пов'язані з тютюно-курінням, а також велику кількість пожеж тощо. Розрахунки, зроблені на підставі даних Світового Банку, свідчать: щорічно для України втрати від куріння становлять близько 2,5 млрд. доларів. Деякі експерти у галузі узалежнень вважають тютюн наркотиком, який не менш небезпечний, ніж героїн чи кокаїн. Фармакологічні процеси і поведінка узалежнених від тютюну осіб є дуже подібними до аналогічних процесів узалежнених від кокаїну або героїну.
ЗАМИСЛІТЬСЯ! 
☼Кожних 10 секунд у світі від тютюну гине 1 людина.
☼На кожні 1000 тон виробленого тютюну вмирає 1000 осіб.
☼Нікотин викликає залежність у 7 разів сильнішу, ніж алкоголь.
☼Більше 90 % курців – чоловіків та майже 80 % жінок, що курять, прилучаються до цієї шкідливої звички в молодому віці.
Сторінки історії про тютюн!
 В Єгипті під час розкопок могил фараонів, що відносяться до XXI XXVIII ст. до н. е., були знайдені глиняні курильні трубки. Геродот, розповідаючи про скіфів, згадував, що вони вдихали дим рослин, що спалюються. У давній китайській літературі можна знайти свідчення про куріння тютюну.  Зображення трубок збереглося на старих індійських картинах. Курили тютюн у стародавності і в ряді країн Азії. Однак більшість народів довідалися про тютюн після відкриття Колумбом  Америки (1492 р.). Поширення тютюну в Європі відбулося після другого відвідування Колумбом Америки (1496 р.). Його супутник – іспанський монах Роман Пано вивіз із провінції Табаго на острові Гаїті насіння тютюну й уперше посіяв його в Іспанії як декоративну рослину. З Іспанії тютюн потрапив до Португалії. Потім плантації тютюну з'явилися в деяких південних країнах. У 1560 році французький посол Жан Ніко підніс у подарунок своїй королеві Катерині Медичі листки тютюну, здрібнені у порошок для нюхання. На мою думку, листки тютюну мали лікувальні властивості, зокрема, могли рятувати від головного болю. Від прізвища Ніко і з'явилася назва основного діючого компонента тютюну – нікотину. Мода нюхати тютюн поширилася і в інших країнах. Лікарі того часу вважали, що тютюн лікує багато хвороб. Купці стали скуповувати тютюн в Америці й обмінювати його на коштовності. У Росії куріння поширилося лише в XVII ст. Спершу куріння переслідувалося і курців жорстоко карали. В Англії вони піддавалися суворим покаранням, аж до страти. Голови з трубкою в роті виставлялися на площах. У Туреччині злісних курців саджали на кіл. В Італії римський папа Урбан VII відлучав від церкви католиків, що курять чи нюхають тютюн. Олексій Романов заборонив ввіз у Росію тютюну, а курців наказав карати батогом. Уже в XVIII ст. з'являються повідомлення про шкоду куріння. Із 40 – х років XVIII ст. у медичній літературі вчені писали про шкідливу дію тютюну на організм людини. З цього часу втрачаються ілюзії щодо лікувальних властивостей тютюну. Але виробництво тютюну в Європі все більше розвивалося, бо торгівля ним приносила великі прибутки. При Петру I (сам цар був курцем) у 1697 р. були зняті всі заборони. У Криму з'явилися цілі плантації тютюну, а перша тютюнова фабрика в Україні з'явилася в першій чверті XVIII ст. у м. Охтирка.
Про куріння – в цифрах і фактах!
Курці взагалі хворіють у 4,5 рази частіше за тих, хто не курить.
Люди, що викурюють пачку сигарет в день, у 30 разів частіше хворіють на рак легень порівняно з тими, хто не курить.
У випадку будь – якого захворювання ймовірність смерті в курця вище на 75 %, ніж у некурця.
Куріння притуплює смакові відчуття і нюх, призводить до передчасного утворення зморшок на обличчі. Крім того, деякі дослідження довели несприятливий вплив куріння на слух.
Під час горіння тютюну утворюється два види димів: вільний струмливий, що йде безпосередньо в повітря з тліючого кінця сигарети, і основний, який вдихають курці.
Чадний газ міститься в крові протягом кількох годин і навіть через 3 – 4 години його надлишок за відсутності доступу нікотину все ще міститься в крові. Діти батьків, які курять, страждають захворюваннями дихальних шляхів у 3 рази частіше, ніж їхні однолітки з родин, в яких не курять.
Новонароджені діти батьків, що курять, мають у тричі більше шансів занедужати пневмонією чи бронхітом на першому році життя.
Причиною 21 % пожеж з людськими жертвами є сигарета. Запеклий курець має вп'ятеро більшу ймовірність «заробити» серцевий напад.
Курці в 3,5 рази частіше хворіють на респіраторні захворювання.



З найкращими побажаннями, учитель біології Іванець В.М.

ПАМ'ЯТАЄМО!!!

четвер, 16 травня 2019 р.


День вишиванки, це великий день,
бо люди згадують сім'ю, родину. Як шила мати і вела пісень, сорочку гарну вишивала сину. Лягав собі узор на полотні, а мати шила і думки вплітала. Так долю вишивала день при дні, щоб добра доля сина не минала. А як же вишивала рушники і дарувала дітям на дорогу…Щоб діти подолали всі шляхи й верталися до рідного порогу. В тих вишиванках думи і пісні, про щастя, мрії, туга за синами, тривога вічна, гарні дні ясні, до Бога звернення - молитва мами.