Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! Слава Україні! Героям Слава! Keep calm. Believe in the Armed Forces Ukraine. Together to victory! Glory to Ukraine! Glory to Heroes!

Словник

понеділок, 25 липня 2016 р.

В і т а м і н и    н а    г о р о д і!!!




Попри бурхливий розвиток хімії з її ефективними синте­тичними лікарськими препаратами, рослини займають чільне місце в арсеналі лікарських засобів. Особливо часто їх використовують у домашніх умовах. Лікарські рослини — одне з основних джерел лікувальних і профілактичних засо­бів сучасної медицини. Початок застосування лікарських рослин в Україні сягає сивої давнини.
Наші пращури вживали певні трави, властивості яких бу­ли добре відомі віщунам і волхвам. Звичними ліками за часів Давньої Русі були полин, кропива, хрін, ялівець, подорожник, береза, чемериця, м'ята. Про цілющі властивості рослин згадується в одній з перших пам'яток давньоукраїнської пи­семності — «Ізборнику» Святослава. У XVIII ст. Україна стає одним з основних районів культивування лікарських рослин.
Вітаміни — специфічно діючі речовини, дуже мала кіль­кість яких необхідна для нормального розвитку та життєді­яльності людського організму. Велику роль відіграють віта­міни у підтримці нормального фізіологічного стану нерво­вої, серцево-судинної, травної та ендокринної систем та кровотворних органів.  Відсутність вітамінів у продуктах харчування призво­дить до захворювань — гіповітамінозу й авітамінозу, за яких порушується обмін речовин та більшість функцій організму.
Окремі вітаміни синтезуються в організмі людини, од­нак більшість потрапляє з їжею. Особливо важливо дотри­муватися вітамінного балансу літнім людям, у яких часто відбувається порушення кровообігу, в результаті чого погір­шується перехід вітамінів з крові у тканини та органи. Тому людям похилого віку слід вживати більше продуктів багатих на вітаміни.

Вітамін А (ретинол) у вигляді каротиноїду міститься в петрушці, кульбабі лікарській, шипшині. Нестача його призводить до захворювання очей (ксерофтальмія, гемеролопія), порушення процесу росту, функції печінки, обмі­ну холестерину тощо. Добова потреба людини у вітамі­ні А — 1 мг.


Інозит (вітамін групи В) міститься в рослинних про­дуктах у вигляді фітинової кислоти та її кальцієвої солі — фітину, якого багато у зеленому та сухому горошку, зелених бобах, дині, апельсинах, капусті, цибулі, груші, томатах, моркві. Інозит знижує рівень холестерину, завдяки чому зменшується ризик розвитку атеросклерозу.
Вітамін B1 (тіаміну бромід) виявлено переважно в на­сінні злакових і бобових рослин. При зменшенні його кіль­кості в організмі людини порушується вуглеводний та ліпід­ний обмін, виникають захворювання нервової системи (по­ліневрити, невродегенерація). Добова потреба  людини у вітаміні В1 становить 1,5-2,3 мг.
Вітамін В2 (рибофлавін) бере участь у вуглеводневому, білковому і жировому обміні, відіграє важливу роль у поліп­шенні функції очей. З рослинних продуктів на вітамін В2 ба­гаті зелений горошок, гречана крупа, пшеничний хліб. Не­стача цього вітаміну призводить до різних запалень слизо­вої оболонки, з'являються тріщинки та мікровиразки у кут­ках рота, виникає дерматит обличчя, втрачається апетит, працездатність. Добова потреба людини у вітаміні В2 становить 2-3 мг.
Вітамін Вз (пантотенова кислота) потрібен для нор­мального обміну речовин, впливає на процеси окислення, сприяє росту епідермальної тканини. На цей вітамін багаті горіхи, бобові, картопля та зернові продукти. Нестача цьо­го вітаміну в період вагітності може призвести до перед­часних пологів або й загибелі немовляти. Добова потреба людини у вітаміні В3 становить 5-10 мг.
Вітамін В6 (піридоксин) міститься в неочищеному зер­ні злакових культур (пшениці, ячменю, проса, кукурудзи), горосі, овочах та фруктах. Відіграє важливу роль в обміні речовин, стимулює кровотворення, розвиток природного імунітету до певних хвороб, травну функцію шлунка. Неста­ча його, зокрема у дітей раннього віку, може викликати за­тримання росту організму, судоми, шлунково-кишкові за­хворювання, підвищену збудливість, дерматити; у дорос­лих — втрату апетиту, нудоту, кон'юнктивіт; у вагітних — дратівливість, блювоту, стоматит тощо. Добова потреба дорослої людини у вітаміні В6 становить 1,5-2,8 мг, дітей — 0,5-2 мг.
Вітамін В9 (Вс, фолієва кислота) міститься у рослин­них продуктах у незначних кількостях. Біологічно активну форму цей вітамін набуває лише в процесі травлення. Дже­релом фолієвої кислоти є салата, петрушка, шпинат, буряк, картопля, томати, боби, квасоля, пшениця, жито, пивні дрі­жджі. Потреба в цьому вітаміні значно підвищується в пері­од вагітності, пологів та розвитку немовлят. Окрім того, він бере участь у білковому та жировому обміні. За неправиль­ного харчування (відсутності чи обмеження тваринних біл­ків, зелених овочів) може виникнути нестача фолієвої кис­лоти, що призводить до захворювань, зокрема й тяжких: запалення язика та слизової оболонки ротової порожнини, різкого зниження кислотності шлункового соку, проносів та особливої форми недокрів'я. Фолієву кислоту застосову­ють при лікуванні недокрів'я (зазвичай разом із вітаміном В12), атеросклерозу та деяких інших хвороб. Добова по­треба людини у фолієвій кислоті становить 0,2 мг.
    Параамінобензойна кислота міститься в окремих про­дуктах та рослинах: грибах, шпинаті, арахісі. Як складова, ця кислота входить до фолієвої. Як лікувальний засіб пара- амінобензойна кислота полегшує перебіг висипного тифу, захищає від інтоксикації деякими випаровуваннями миш'я­ку та сурми; 15-процентна мазь використовується проти сонячних опіків.
Вітамін В12 (ціанкобаламін) синтезується головним чином бактеріями і синьозеленими водоростями; в органі­змі людини — мікрофлорою кишечника. Він — найкращий протианемічний препарат. Добова потреба дорослої люди­ни у вітаміні В12 становить 2-3 мг, дитини — 0,5-2 мг.
Вітамін В15 (пангамова кислота) міститься у зародках насіння багатьох рослин, а також у паростках, мигдалі та яд­рах інших кісточкових. Ця кислота активізує обмін кисню у клітинах, стимулює функцію надниркової залози, сприяє відновленню печінкової тканини, допомагає при атероскле­розі, ревматизмі та захворюваннях печінки, особливо тих, що виникають на ґрунті хронічного алкоголізму. Добова по­треба людини у вітаміні В15 становить 200-500 мг.


Холін (вітамін групи В) міститься переважно в продук­тах тваринного походження, а з рослинних — у пшениці, вів­сі, ячмені, сої. Холін регулює відкладення жирів та холесте­рину в тканинах організму, є посередником у процесі пере­дачі нервових імпульсів у периферичній нервовій системі. Холін використовують із профілактичною та лікувальною ме­тою за хвороб печінки та атеросклерозу. Добова потреба ор­ганізму дорослої людини у холіні становить 0,5-1,5 г.
Вітамін С — аскорбінова кислота. Це протицинговий засіб. Дуже багаті на вітамін С шипшина, кропива, суниці, смородина, зелена цибуля, молода картопля, квашена ка­пуста (з розсолом), баклажани, кабачки, обліпиха, ананаси, барбарис та інші продукти. Зменшення вмісту його в орга­нізмі людини знижує стійкість проти інфекційних захворю­вань. Повна відсутність призводить до цинги. Добова по­треба людини у вітаміні С становить 70-120 мг.


    Вітамін Н (біотин) — міститься у горосі, сої, цвітній ка­пусті, цибулі, грибах, помідорах, кукурудзі; найбільше — у картоплі та цвітній капусті. Цей вітамін відіграє важливу роль в обмінних процесах шкіри. За його нестачі виникає нудота. Добова потреба людини у вітаміні Н становить 0,15-0,3 мг.


Вітамін К міститься у шпинаті, томатах, зеленому го­рошку, моркві, петрушці, бобових, злаках, ягодах. Цей вітамін потрібен організму для нормального згортання крові; він бере участь у внутріклітинному обміні речовин. Як лікувальний засіб вітамін К використовують у разі легене­вих та шлунково-кишкових кровотеч, геморогічних діатезів у новонароджених, у хірургічній та стоматологічній прак­тиці. Добова потреба людини у вітаміні К — 0,2-3 мг.
Вітамін Р міститься в овочах, аронії, горобині, смороди­ні, лимонах, чаї. Цей вітамін знижує проникність стінок су­дин. Добова потреба людини у вітаміні Р становить 25-35 мг.
Вітамін РР (нікотинова кислота) є у багатьох злаках, бобових, овочах, фруктах; його нестача призводить до втрати апетиту, проносів, послаблення пам'яті. Добова по­треба людини у вітаміні РР — 20 мг.


пʼятниця, 22 липня 2016 р.

Л Ю Д И Н А  -  ВЕЛИКА ТАЄМНИЦЯ І ОСЯГНУТИ ВСЮ ЇЇ СУТНІСТЬ НЕМОЖЛИВО. ТА Й ЧИ ВАРТО ЦЕ РОБИТИ?
50 Цікавих фактів про людину та її організм!!!


1. Найдужчий м'яз у людському організмі - язик.
2.Людське око здатне розрізняти 10 000 000 колірних відтінків.
3. Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів ( і видихів) за день.
4. Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.
5. У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій.
6. Розмір серця людини орієнтовно дорівнює величині її кулака.
7. При посмішці в людини " працює" 17 м'язів, так що " посміхайтеся, панове, посміхайтеся!".
8. Людський мозок генерує за день більше електричних імпульсів, ніж всі телефони світу разом узяті.
9. Кожні три секунди на Землі народжується одне немовля.
10. Протягом життя людина проходить відстань, рівну 5 екваторам Землі.
11. Кожну хвилину в нашому організмі помирає 3 млн. клітин.


12. У роті людини близько 40 000 бактерій.
13. Дистанцію в один кілометр долають наші очі за час прочитання книги, що складається з 300 сторінок.
14. В середньому за життя кожна людина цілується 20160 хвилин, або 14 днів.
15. Людське тіло містить стільки жирів, скільки потрібно для виробництва 7 шматків мила.
16. Кожна п'ятисота людина на Землі має одне око блакитне, а інше - каре.
17. Цікаво, що довжина кровоносних судин в нашому організмі дорівнює 100 тисяч кілометрів.

18. За життя виростає 28 метрів нігтів на руках.
19. В немовляти нараховують близько 300 кісток в організмі, але в кінцевому результаті у дорослої людини налічують 206 кісток (В міру росту організму ці кістки починають зростатися й розвиватися разом).
20. У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
21. Люди, які вам брешуть, дивляться ліворуч вгору.
22. Кожен наш крок змушує працювати 200 м'язів.


23. За перші 2 роки свого життя немовля проповзає приблизно 150 км.
24. Людина протягом життя створює стільки слини, що нею можна заповнити середніх розмірів два басейни.
25. За 30 хв. наше тіло виділяє стільки енергії, скільки буде потрібно, щоб закип'ятити 1,5 л. води.
26. Діаметр волосся чоловіків вдвічі більше ніж у представниць слабкої статі. А потіє чоловіча стать більше на 40 %.
27. Кожен палець людини за час життя згинається приблизно 25 млн. разів.
28. Людина забуває 90 % своїх снів.
29. При чханні випускається бл. 40 000 крапельок на швидкості 44,7 м/с.
30. Організм людини складається з більш ніж зі ста трильйонів клітин.
31. За життя людина втрачає 19 кг відмерлої шкіри.
32. Наукова назва пупка - умбілікус.


33. Нервовий імпульс з мозку рухається зі швидкістю 274 км на годину.
34.  У жінок більше смакових рецепторів, ніж у чоловіків.
35. Людина починає відчувати спрагу коли організм втрачає 1 % води.
36. Серце в середньому перекачує 48 млн. галонів крові у своєму житті.
37. У блондинів борода росте швидше, ніж у брюнетів.
38. В людському тілі міститься така кількість заліза, якого вистачить на цвях довжиною 8 см.
39. Праворукі люди живуть у середньому на 10 років довше, ніж шульги.
40. Двоє з п'яти людей одружуються на своєму першому коханні.
41. Людська ДНК містить близько 80 000 генів.
42. Діти народжуються без колінних чашок. Вони з'являються тільки у віці 2 - 6 років.
43.В середньому чотирирічна дитина ставить за день 450 запитань.
44. Організм людини створює і вбиває 15 000 000 еритроцитів в секунду.
45. За час життя шкіра людини змінюється приблизно 1000 разів.


46. Зубна емаль найтвердіша тканина, вироблена організмом людини.
47. До складу людського організму входить всього 4 мінерали: апатит, арагоніт, кальцит і кристобаліт.
48. Нігті на пальцях руки ростуть приблизно в 4 рази швидше, ніж на ногах.
49. До кінця життя людина запам'ятовує в середньому 15 000 000 000 0000 біт інформації.

50.  Шестирічні діти сміються в середньому 300 разів на день. Дорослі сміються тільки 15 - 100 р./день.

четвер, 21 липня 2016 р.



1. Назвіть отруйних павукоподібних. Каракурт, тарантул, скорпіон.

2. Назвіть отруйних змій, укуси яких небезпечні для життя людини? Гадюка, ефа, кобра.

3. Які неотруйні змії зустрічаються в Україні? Вуж, леопардовий та чотириполосий полози.

4. Яка з ящірок має голос? Кримський гекон.


5. Які риби мають вуса? Осетрові, сом, сазан, короп.

6. Де відкладають ікру річкові вугрі? У Саргасовому морі поблизу Північної Америки.

7. Який ссавець має серце масою 1 т? Синій кит.


8. Які ящірки вважаются зміями? Жовтопузик, веретінниця.

9. Назвіть найменшого із ссавців нашої фауни. Землерийка.

10. Який з оленів фауни України найбільший? Лось.


11. Чи існують у наш час дикі, напівдикі коні?  Чималі табуни здичавілих коней і коней Пржевальського зустріча­ються в зоні відчуження, що утворена після аварії на Чорнобильській АЕС. Дикі коні Пржевальського, можливо, збереглися в Монголії. Наукові роботи з їх відновлення ведуться в Асканії-Новій. У Південній Америці живуть здичавілі коні — мустанги.


                         У с е    п р о    р о с л и н и!

1. Яка болотна рослина може замінити вату та йод? Сфагнум.
2. Яка рослина розповсюдилась в Україні після нашестя татар? Аїр. Татари возили кореневища аїру із собою, вважаючи, що ця рослина очищає воду. Перепливаючи на конях річки, вони кидали в них кореневища, які швидко вкорінювалися. Тому цю рослину й називають ще татарським зіллям. Здавна відомі лікарські властивості аїру.


3. Чому на схилах ярів, для укріплення пісків, садять сосну, а не ялину? Корені сосни проникають у грунт глибоко, а в ялини вони поверхневі.
4. Яка «мандрівниця» з Південної Америки стала злісним бур'яном наших городів? Галінсога.


5. Чому в ялини завжди гостра вершина? Поки живе — росте.
6. З кори якого дерева виготовляють корки? Корковий дуб.
7. Чи є у флорі України отруйні рослини? Які з них ростуть у вашій місцевості? Є. Вороняче око, чемериця, дурман.
8. На перший погляд така слабенька, але залишити її на грядці — вмить овочі заглушить. Біла квіточка — вірний барометр: якщо не розкрилась до 9 ранку — чекай дощу. Ніжна рослинка, а зимує під снігом. Цей бур'янець — улюблена їжа багатьох мешканців живого куточка. Про яку рослину йдеться? Мокрець, або зірочник.


9. У її листі містяться вітаміни С і К, провітамін А, корисні мінеральні солі й білки. Навесні з неї варять зелений борщ. Можна добути й зелену фарбу. У давнину з її волокон виробляли мішковину. А ти думаєш, вона лиш пече? Назви цю рослину. Яке значення для неї має здатність обпікати? Кропива. Захисне значення.
10. Струнка рослина до 1,5 м висотою, має гарне  перисте листя й блідо-рожеві (блідо-бузкові) запашні суцвіття-парасольки. Шукайте її на вологих луках, лісових галявинах, поблизу водойм. Відома як лікарська, тому останнім часом культивується. Препарати з коренів цієї рослини заспокоюють нерви людей, а її запах збуджує кішок.
Валеріана лікарська.
11. Чому кімнатні рослини розмножуються здебільшого вегетативно?
   Ці рослини походять переважно з інших країн і за наших умов не цвітуть або не дають плодів без штучного запилення. Тому від покоління до покоління виживають рослини, здатні до вегетативного розмноження.
12. Ця рослина — не паразит, але нерідко вбиває могутні дерева. Як? Листя темно-зелене, п'ятилопатеве. Стебло має присоски, витке. На півдні росте в лісах, а в нас вирощується як ампельна кімнатна рослина. Що це за рослина? Як вона розмножується?
   Плющ. Розмножується вегетативно. Прикріплюючись до стовбурів дерев, використовує їх поживні речовини, через що дерево може загинути.